U TOKU je kosidba podvodnog bilja na beogradskom moru – Adi Ciganliji uoči otvaranja zvanične kupališne sezone zakazane za 20. jun.

Privatna arhiva
Kako su napomenuli iz gradskog preduzeća, za košenje se koristi posebno dizajnirana kosačica podvodnog bilja. S obzirom na blagodeti po kvalitet vode, košenje se radi selektivno, kako se ne bi narušila simbioza flore i faune u jezeru. Proces se obavlja u skladu sa studijama i istraživanjima Instituta “Jaroslav Černi”.
Imajući u vidu da je jezero nastalo pregrađivanjem rečnog toka, trava je uobičajena pojava u takvim ekosistemima, mada određeni broj kupača ipak odlučuje da se ne upušta u rashlađivanjem ulaskom u jezero.
Međutim, iz uprave popularnih beogradskih plaža kažu da nema razloga za brigu. Podvodna vegetacija kosi se u svim delovima predviđenim za kupanje.
– Trava je upravo osnovni i najbitniji faktor što je voda izuzetno visokog kvaliteta i prozirnosti, jer ona filtrira nečistoće i vodu obogaćuje kiseonikom. Košenje se odvija na čitavoj površini jezera i u svim delovima, nezavisno od toga da li ima ili nema kupača.
JP “Ada Ciganlija” raspolaže najsavremenijom opremom za svakodnevno održavanje podvodnog rastinja. Koristi se kosačica koja omogućava da se nož spusti na više od jednog metra dubine. Zahvaljujući tome, trava se seče ispod površine vode.