POSLE 35 godina, mali maturanti u listi želja za upis u srednje škole, neće moći da upišu obrazovni profil – fotograf. Naime, planom upisa Ministarstva prosvete, u školskoj 2024/25. godini nije predviđen prijem nove generacije učenika.
Grafička škola/Miloš Bukumira, Foto M. Anđela
Iako je ovo bio jedan od najtraženijih profila u Grafičko medijskoj školi, a đaci praktično znanje sticali u nedano renoviranom najmodernijem foto studiju, nadležni su odlučili da nema upisa.
Prema rečima Miloša Bukumire, direktora Grafičko medijske škole, potrebno je hitno preduzeti mere radi ispravljanja propusta koji može ozbiljno da naškodi srednjem stručnom obrazovanju u Srbiji, kao i privredi kojoj su neophodni ovi kadrovi. On ističe da je, ove godine, u tri škole u Beogradu, Novom Sadu i Subotici, trebalo da se upiše 112 kreativnih učenika koji bi hteli da im fotografija bude životni poziv.
STANDARDIZACIJA
Osim Grafičko-medijske škole iz Beograda koja je planirala da upiše dva odeljenja ovog obrazovnog profila, po jedno odeljenje planiraju da upišu Politehnička škola iz Subotice i Tehnička škola Mileva Marić Anštajn iz Novog Sada.
– Ove tri škola su uputile i predlog za izradu standarda kvalifikacije za obrazovni profil Tehničar forografije Agenciji za kvalifikacije, iako je to bila obaveza i dužnost Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja – kaže Bukumira. – Za formulisanja ovog standarda kvalifikacije postoji široka podrška svih socijalnih partnera i istaknutih međunarodno priznatih fotografa, koji su spremni da zajedno sa školom rade na standardima i planu nastave i učenja.
– To pravo im je uskraćeno, a znanja i veštine koja su trebali da steknu nenadoknadivo izgubljene – ističe Bukumira. – Fotograf je profesionalac čije je zanimanje vrlo kompleksno. Samo oko rasvete se možemo baviti proučavanjem koje će trajati godinama ( vrsta prirodnog osvetljenja, veštačka rasveta, rasvetna tela i midifikatori, toplina i boja svetla, blic…).Oko objektiva i tipova, kao i sočiva koja se koriste i u kojim okolnostima, kakva se distorzija javlja, teme su za posebnu nauku. Svaka profesionalna fotografija iziskuje vreme i pripremu najodgovarajuće opreme i svaka je na svoj način kompleksan projekat koji zahteva ozbiljno poznavanje struke.
Bukumira navodi da je profesionalno bavljenje fotografijom vrlo komleksno i zahteva sveobuhvatno razvijanje talenta, znanja i veštine kod učenika.
– Samo laik i potpuna neznalica može misliti da je za profesionalnu fotografiju dovoljno kliknuti dugme na aparatu – naglašava Bukumira. – Bez fotografa u srednjem obrazovanju imamo ozbiljan problem sa kadrom u kompanijama koje se bave medijima. Neupisivanje ovog obrazovnog profila bio bi ozbiljan propust, jer je se radi o zanimanju koje je nužno u kreativnoj industriji koja beleži veliki rast u udelu BDP-a Srbije.