POMOĆ lekara zbog akutnih respiratornih infekcija (ARI) je, od 29. januara do 4. februara, potražilo 3.737 Beograđana više nego nedelju pre.
Foto Shutterstock
Broj obolelih od gripa i oboljenja sličnih gripu, tokom prošle nedelje, povećan je za 38,8 odsto, a od ARI za 24,6 odsto, navodi se u izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje. Statistika pokazuje da je zdravstvene ustanove posetilo 18.939 građana sa simptomima prehlade, kao i 877 gripoznih.
Da je povratak đaka u školske klupe, već po pravilu, doprineo širenju virusa govori i podatak da je najviše obolelih od respiratornih infekcija u školskom uzrastu od 5 do 19 godina – 38,2 odsto, sledi radno sposobno stanovništvo – 35,7 odsto i deca do četiri godine. Među školarcima i decom vrtićkog uzrasta se beleži najveći porast novih slučajeva.
PRESEK
PRESEK epidemiološke situacije radi se na osnovu izveštaja zdravstvenih ustanova – domova zdravlja, iz Zavoda za zaštitu studenata, Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika ŽTP i Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika MUP.
Slična je situacija i kod gripa, pa su deca i mladi na udaru. Tokom prošle nedelje u 90 uzorka je potvrđeno prisustvo virusa gripa i to u 56 briseva A (H3), u 29 – A (H1) i u pet slučajeva virus gripa A netipiziran.
– Najefikasnija mera prevencije gripa je vakcinacija i preporučuje se svim osobama koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija. Zaštita se stvara za dve-tri nedelje od dobijanja cepiva, a može se primiti u bilo koje vreme u toku trajanja sezone gripa, čak i kad je virus počeo da se širi u okruženju – kažu u GZJZ.
Opšte mere prevencije obuhvataju izbegavanje bliskih kontakta sa obolelim osobama, redovno pranje ruku uz izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, provetravanje prostorija. Jačanje opšte otpornosti organizma podrazumeva adekvatan režim rada i odmora i ishranu bogatu vitaminima.