NIJEDNA članica Saveta Evrope nije primljena dvotrećinskom većinom, iako je to predviđeno, već konsenzusom, kojeg oko zahteva lažne države Kosovo da uđe u porodicu SE – nema.
Formalni kriterijumi za članstvo u Savetu Evrope definisani su u Statutu organizacije. Prema članu tri članica može postati “država koja prihvata principe vladavine prava, poštovanja ljudskih prava i osnovnih sloboda, te ona koja iskreno sarađuje na realizaciji ciljeva Saveta”. Član četiri predviđa da je “članstvo ograničeno na evropske države koje žele i mogu da ispunjavanju kriterijume postavljene u prethodnom članu na čitavoj svojoj teritoriji”.
Procedura kaže da Politički komitet šalje Skupštini preporuku o članstvu, a onda poslanici glasaju i potrebna je dvotrećinska većina. U krajnoj instanci Komitet ministara donosi konačnu odluku takođe dvotrećinskom većinom.
U Savet Evrope su do sada uglavnom primane države koje su i članice UN, ali je status pridružene članice između 1950. i 1957. godine imala Sarska oblast, koja je bila pod francuskim protektoratom, bez ikakvih atributa državnosti. A, kada je nemačko Ministarstvo spoljnih poslova predložilo da se razmatraju “alternative na putu Kosova ka Savetu Evrope” pozvali su se upravo na Sarsku oblast.
Sarska oblast je osnovana Versajskim sporazumom 1919. posle Prvog svetskog rada i stavljena pod upravu Društva naroda, a pravo na besplatan ugalj iz ove regije su imale Italija, Belgija i Francuska. Na referendumu 1935. su se izjasnili da hoće da budu u Nemačkoj. Posle Drugog svetskog rata bila je pod upravom Francuza, sve do 1957. kada je postala deo Nemačke.
Politički komitet izglasao je juče preporuku izvestioca Dore Bakojani da lažna država bude primnjena u SE, naredni korak je glasanje na Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope 18. aprila, a poslednja stanica je Komitet ministara u maju.