OD kada su vlasti u Prištini u decembru prošle godine zapečatile Rajsku banju, za veliki broj Srba na severu Kosova i Metohije nastao je pakao. Nekada poznato lečilište, koje je zapošljavalo naše sunarodnike i primalo brojne goste iz centralne Srbije, Severne Makedonije, Republike Srpske, mesecima zvrji prazno i pod opsadom je Kurtijevih specijalaca.
Reporteri “Novosti” obišli su hotelski kompleks u nekadašnjem boravištu kralja Milutina, koje je izašlo na zao glas posle oružanog sukoba u septembru prošle godine, kada su nastradala trojica lokalnih Srba i albanski policajac. Krvoproliće je poslužilo prištinskoj vladi kao idelan povod da u Banjsku pošalje jake policijske snage i da maltene drži pod opsadom ceo ovaj živopisni kraj. A sve s ciljem da tamošnjim Srbima zagorčaju život, ne bi li se iselili. Nažalost, izgleda da su na dobrom putu.
Na samom ulazu u Banjsku sa desne strane uočavamo dvospratnu školsku zgradu i vrtić. Potom se nižu kuće, dok sa leve strane pogled “puca” u brdo i čuveni manastir. Ispod svetinje kao da je naslikan – prostire se kompleks Rajske banje. To je jedino banjsko lečilišta na severu Kosova i Metohije koje je tzv. kosovska policija zapečatila na zahtev Agencije za privatizaciju.
– U ovo vreme prošle godine ovde je vrvelo od gostiju. Sada vidite, nema žive duše – kaže nam mlađi čovek u centru Banjske ispred prodavnice kod kružnog toka.
On je do decembra 2023. radio u banji. Sada je bez posla i bez primanja. Cela Banjska oseća teške posledice odluke Kurtijeve vlasti:
– Zamrlo je sve, jer više nema gostiju koji su ovde trošili novac i izvan hotela. Osamdeset radnika je bilo zaposleno u novosagrađenom kompleksu koji je naša država podigla 2019. godine. Banja nas je sve hranila – dodaje naš sagovornik.
Pripadnici tzv. kosovske policije nadziru sve što se dešava u mestu. Prate svaki korak meštana. Motre i na sam hotel Rajske banje. Oklopno vozilo stacionirano je na parkingu ispod puta koji vodi do nekoliko domaćinstava. Upravo na prizemlju trospratnog objekta uočavamo novootvorenu poštu koja radi po sistemu lažne države.
– Nedavno su otvorili poštu na mestu gde je bila turistička agencija. A sam ulaz u hotel i čitav banjski kompleks su zapečatili. Naša banja je čuvena po vodi koja pomaže u lečenju reume i išijasa, bolesti kože, steriliteta. Tu imamo sve, od bazena, spa-centra, teretana… Vrednost kompleksa je oko sedam miliona evra.
Ispod hotela zatičemo prazne i zatvorene bazene. Tamo ne ulaze ni Albanci, iako su ga brutalno oteli pod izgovorom da je nelegalno podignut na zemljištu preduzeća “Trepča standard” iz Severne Mitrovice koje je pod njihovom administracijom. Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju upozoravali su da je otimanje banje deo plana za etničko čišćenja Srba iz južne pokrajine:
– Taj turističko-rekreativni kompleks jedna je od strateških investicija Beograda na severu KiM i njegovim otimanjem napadnuta su kolektivna prava srpskog naroda, a prekršeno je i neprikosnoveno pravo na nepovredivost imovine, što prištinski režim svakodnevno sprovodi kada je reč o opštinama, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kao i privatnim licima na severu pokrajine – upozoravao je Petar Petković, direktor kancelarije za KiM.
Oteli 30 rudnika i elektrane
VREDNOST uzurpirane srpske imovine na Kosovu i Metohiji procenjuje se na stotine milijardi evra. Tako proračuni Privredne komore Srbije pokazuju da je samo vrednost privatizovanih srpskih preduzeća u pokrajini oko 1,2 milijarde evra. Imovina uzurpiranog kombinata “Trepča” i 30 rudnika je oko 100 milijardi evra, a objekata EPS (kopovi, elektrane, distributivna mreža) oko 2,5 milijardi evropskih novčanica. Štetu je pretrpeo i “Telekom Srbija” – zaplenjena je imovina u vrednosti od najmanje milijardu evra.