Čak i slabije upućenim posmatračima je sasvim jasno da tzv. ekološki protesti, koji u poslednje vreme pod maskom borbe protiv istraživanja i potencijalne eksploatacije nalazišta litijuma niču kao pečurke posle kiše širom naše zemlje, u svojoj osnovi nemaju zalaganje za tzv. ekološku agendu, već stvaranje uslova za vaninstitucionalnu promenu legitimno izabranih vlasti po dobro poznatom modelu „obojenih revolucija“.
Ovo je dodatno potkrepljeno u nedavno objavljenoj opsežnoj analizi delovanja američke političke fondacije „Nacionalna zadužbina za demokratiju“ (NED), koju je sačinilo Ministarstvo spoljnih poslova NR Kine. U pomenutoj analizi se navodi da NED predstavlja „bele rukavice“ tj. paravan za subverzivni američki nastup u inostranstvu, koji je u dužem vremenskom periodu usredsređen na podrivanje državne moći u drugim zemljama, mešanje u njihova unutrašnja pitanja, podsticanje podela i konfrontacije, dezinformisanje javnog mnjenja i sprovođenje ideološke infiltracije pod izgovorom promovisanja demokratije, a što je u tim zemljama izazvalo brojne ozbiljne posledice.
Takođe, apostrofirano je da je NED poslednjih godina pribegao promeni taktike, odlazeći još dalje u delovanju protiv globalnog mira, razvoja i uzajamno korisne saradnje međunarodnih aktera, te da je došao na zao glas zbog svojih pokušaja infiltracije, subverzije i sabotaže protiv većeg broja zemalja, zbog čega postoji imperativ razobličavanja nastupa i instrumenata koje koristi ova „produžena ruka“ američke spoljne politike.
Značajno mesto u analizi kineskog MSP zauzima subverzivni nastup NED prema Srbiji, pre svega u delu koji se odnosi na manipulaciju i mešanje u izborne procese. Naime, ukazano je da se NED mešao u kompletan izborni proces u našoj zemlji tokom 2022. i 2023. godine, snažno podržavajući opozicione proameričke kandidate, dok su u maju 2023. godine, nakon masovnih ubistava u OŠ „Vladislav Ribnikar“, Duboni i Malom Orašju, organizacije za zaštitu ljudskih prava koje finansira NED i proameričke opozicione strukture organizovale masovne demonstracije, zahtevajući ostavku legitimno izabranih vlasti.
Pored toga, u odeljku koji se bavi fabrikovanjem lažnih informacija u cilju unošenja konfuzije u javno mnjenje, kao ilustrativan primer navedeno je da su organizacije nevladinog sektora u Srbiji koje podržava NED u koordinaciji sa dopisništvom Si-En-Ena fabrikovale lažne vesti povezane sa Kinom, dezavuišući javnost u vezi sa projektima iza kojih stoji kineska strana i stavljajući u prvi plan navodne probleme zaštite životne sredine, prava radnika i korupcije.
Takođe, u sklopu korišćenja „akademskih“ aktivnosti kao paravana za uplitanje i inflitraciju u unutrašnja pitanja drugih zemalja, istaknuto je da je NED od otpočinjanja specijalne vojne operacije Ruske Federacije u Ukrajini, posredstvom NVO „Beogradski centar za bezbednosnu politiku“ (BCBP) koju finansira, podržao proteste prozapadnih političkih struktura i organizacija u našoj zemlji i kritikovao spoljnopolitičke pozicije Srbije. Osim toga, NED u dužem periodu podstiče tenzije u odnosima Beograda i Prištine, prevashodno kroz finansiranje NVO sektora na tzv. Kosovu, pri čemu je decembra 2023. godine institut „Sbunker“ koji finansira ova organizacija objavio izveštaj u kojem se navodi da je „Kosovo relativno uspešan primer američke podrške izgradnji nacije i promociji demokratije“.
Koliko daleko sežu „pipci“ NED u pokušaju stvaranja uslova za izvođenje „obojene revolucije“ i prekrajanje političke scene naše zemlje u skladu sa interesima ove organizacije i njenih političkih mentora svedoči i to da NED finansira projekat pod nazivom „Jačanje kapaciteta lokalnih medija“, usmeren na ciljano kreiranje medijskih sadržaja na lokalu, prvenstveno sa ciljem animiranja mlađe populacije, kao i na istraživanje navodnih pritisaka na lokalne medije, a u čemu sarađuje sa potvrđenim ispostavama američkih interesa u ovdašnjoj medijskoj sferi, poput „Lokal presa“, portala „Južne vesti“, „Glasa Šumadije“ i „Bujanovačkih“ (pomenimo samo neke od njih).
Među dokazanim saradnicima NED su i „Balkanska istraživačka mreža“ (BIRN) i „Mreža za istraživanje kriminala i korupcije“ (KRIK), u čijem izveštavanju ključno mesto zauzima plasiranje tendenciozno kreiranih informacija i dezinformacija na račun državnih vlasti Srbije.
Jedan od „favorita“ NED u našoj zemlji je i NVO „Pro.Tok21“ iz Smedereva, koja uz finansijsku podršku NED sprovodi kampanju formiranja tzv. aktivističke mreže u Srbiji i regionu, sa proklamovanim ciljem intenziviranja „društveno-političkog angažmana“ na lokalnom nivou. Poseban fokus ovog projekta je na mladima, koji će proći kroz različite obuke u vezi sa pokretanjem inicijativa, animiranjem sugrađana, fotografisanjem, snimanjem, vođenjem naloga na društvenim mrežama, pisanjem i uređivanjem vesti, blogova i podkasta, a jedan od akcenata ove kampanje je, simptomatično, pitanje zaštite životne sredine.
Treba istaći i to da su predstavnici NED krajem maja ove godine prisustvovali skupu pod nazivom „Izborni uslovi, saradnja političkih stranaka, propuštene šanse“, održanom u organizaciji NVO „Centar savremene politike“ uz učešće većeg broja predstavnika ovdašnjih opozicionih stranaka i nevladinog sektora. Na pomenutom skupu je postignut načelni dogovor da buduće delovanje opozicije treba bazirati na korišćenju potencijalnih kriznih situacija u cilju vaninstitucionalnog preuzimanja vlasti, sa akcentom na pitanju iskopavanja litijuma. Teško da se u aktuelnom trenutku može pronaći jača potvrda povezanosti NED sa primenom koncepta „obojene revolucije“ u našoj zemlji.