SEDNICA skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo počela je.
Radu sednice prisustvuju predsednica Skupštine Ana Brnabić, ministarka Slavica Đukić Dejanović sa svojim saradnicima, rektori, dekani brojnih fakulteta sa teritorije cele Srbije, predsednici studentskih parlamenata.
Prva tačka dnevnog reda je blokada fakulteta i zaštita prava studenata.
– Želim da izrazim najdublju zahvalnost prisutnima, koji su se odazvali pozivu. Smatram da je ova sednica izuzetno važna. Primetila sam da su na poslednje dve sednice odbora poslanici opozicije tražili da se razgovara o ovoj temi. Mislim da smo kao društvo možda previše dugo pričali samo parcijalno o ovom prbolemu. Ova sednica nije sednica sazvana iz političkih razloga, mislim da obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica. Trudila sam se da imamo i fizički ambijent u kome smo svi jednaki. Autonomija univerziteta je ustavna kategorija i apsolutna svetinja za ovu vlast i državu. Nemamo nameru da se mešamo u autonomiju fakulteta. Jasno je njihovo pravo i dobrodošlo je da se studenti izjasne i utiču na promene u društvu. Sve je to izuzetno dobro, normalno i prirodno. Sa druge strane, svako od nas mora da računa da naše pravo i slobode ne ugrožavaju prava i slobode drugih. Zarad šire javnosti, važno je da kažem da u našoj državi ima 268.000 studenata, od toga 230.743 na državnim univerzitetima, od njih 102.413 studenata je budžetskih. Među njima imamo oko 17.000 studenata koji imaju obezbeđen smeštaj u domovima. Šta će se desiti sa onim studentima na budžetu i koji imaju pravo na dom, koji zbog blokada, za koje mislim da su nezakonite, izgube pravo da budu budžetski studenti i izgube pravo na domove – rekla je Brnabić.
Ona je dodala da se njihovo pravo da studiraju direktno dovodi u pitanje.
– Oni su izgubili pravo da polažu ispite ne svojom voljom, plenum im nije dozvolio – kaže predsednica parlamenta.
– Pored ovoga, mi na državnim fakultetima imamo 128.330 samofinansirajućih studenata. Najveći deo fakulteta koji su u blokadi nije završio semestar. Mnogima od njih je onemogućeno da polažu ispite. Kako štitimo njihova prava? Oni su platili školarine. Imamo 8.813 studenata sa stipendijama, ukoliko ne polože ispite, izgubiće stipendije – ističe Brnabić.
– Ko će vraćati studentske kredite? Imamo studente koji se upisuju na master i postdiplmeske studije svake godine. Niko neće moći da postigne uslov i upiše se na prestižne svetske univerzitete. Zato što je neko odlučio da blokira fakultete i ne da da se izvodi nastava. Medeni mesec je gotov, dolazi taj trenutak u kome prestaju sve šanse da ispravimo ovo, a svi mi dugujemo odgovore stotinama hiljada porodica u Srbiji. Imamo tri iminentne pretnje – da preko 102.000 studenata ostane van budžeta i da izgube pravo na domove, zbog nekog plenuma. Druga pretnja, da samofinsirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama. Imamo situaciju da je Pravni fakultet u Breogradu otvorio prijave za januarski rok, bilo je 8.000 prijava. Plenum je iazašao i rekao – blokiramo fakultet, nećete moći da polažete ispite – kaže predsednica Skupštine i kaže da je slina situcaija na Pravnom fakultetu u Nišu, Novom Sadu, kao i mnogim drugim fakultetima.
– Treća pretnja koja je stravična, a to je da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi fakulteti koji su u blokadi budu i u finansijskog blokadi. Blokada svih računa naših državnih fakulteta. To znači ključ u bravu. Ovo što se dešava, mi dovodimo u pitanje čitav sistem državnih fakulteta u Srbiji – rekla je Brnabić.
Dok je predsednica parlamenta govorila, predstavnici opozicije prekidali su je i dobacivali, na šta je Brnabić pozvala na civilizovano ponašanje.
Margareta Smiljanić iz SKONUS-a istakla je da svi studenti imaju jednaka prava studiranja.
– Veliki problem je jaz između onih fakulteta koji su u blokadi i onih koji nisu. Doćićemo u situaciju kada budu konkurisali za kredite i stipendije.