ČIM sneg prekrije trotoare, stepeništa, prilaze zgradama i ulaze, stanari se pitaju ko će da čisti. Za prostor ispred višespratnica odgovorna je stambena zajednica, koja treba da odluči kako će taj prostor održavati u slučaju snežnih padavina.
Foto GO Stari grad
Kako ne bi platili kaznu, koja može da varira od 5.000 do 50.000 dinara, na raspolaganju su im tri opcije – ili da očiste sami, da angažuju omladince preko zadruge ili da zovu profesionalnu firmu koja se time bavi.
Prema rečima Ljubiše Banovačkog, predsednika Udruženja profesionalnih upravnika, stambene zajednice i upravnici su spremno dočekali ovogodišnji sneg u Beogradu, nije bilo nikakvih problema niti kazni. Takođe, soli ima u svim zgradama. Kako Banovački podseća za naš list, upravnici su dužni da organizuju čišćenje snega, te da u dogovoru sa stanarima odluče kako će to izvesti.
– Imamo tri varijante. Prva, koja je i najjeftinija je da se stanari sami organizuju i lopatama očiste sneg ispred zgrada – priča Banovački. – Druga opcija je da se pozove zimska služba, odnosno firme koje čiste zgrade. Oni dođu sa svojom opremom i uklone sneg. To je najskuplja ali i najbolja varijanta jer su to profesionalci. I možemo da angažujemo omladince preko zadruge, njihova dnevnica je između dve i tri hiljade dinara, što im se plaća sa računa stambene zajednice. Međutim, kad padne sneg velika je potražnja za njima, pa to može potrajati, dok profesionalne firme dolaze odmah.
Ako se sneg ispred zgrade ne očisti, komunalna inspekcija može da napiše mandatnu kaznu od 5.000 dinara i stambenoj zajednici da rok da očisti prostor. Takođe, u slučaju da se neko povredi, zgrada plaća ceo iznos odštete. Banovački kaže da se dešavalo da povređeni tuže zgradu, pa dobiju milionske iznose na sudu.
Čistili i družili se
NAŠ sagovornik kaže da su se pre nekoliko dana, žitelji jednog solitera u Jurija Gagarina koji ima 80 stanova, organizovali i očistili beli pokrivač ispred ulaza. Prvo su se u vajber-grupi javila njih trojica, a kad su počeli da rade, pridružile su im se i ostali. Komšinice su ih poslužile čajem i na kraju se sve pretvorilo u lepo druženje.
Što se tiče održavanja krovova, sa kojih vise ledenice, veliki broj zgrada koje održava “Gradsko stambeno”, dolazi po prijavi hitne intervencije, ako upravnici procene da led može da padne.
– Oni brzo izađu na teren i to uspešno saniraju. Ako su zgrade veoma visoke, onda se angažuju alpinisti koji uklanjaju ledenice sa krovova. Važno je sve prijaviti na vreme kako bi se na vreme reagovalo.
Prema odluci o komunalnom redu, obaveza stambene zajednice je da očisti ledenice, inače im preti kazna od 5.000 do 100.000 dinara. Takođe, ukoliko led padne na automobil i ošteti ga, za to je “odgovorna” stambena zajednica.