Pravoslavni vernici danas proslavljaju Badnji dan koji najavljuje jedan od najvećih hrišćanskih praznika, Božić. Prema običajima, rano ujutru ide se po badnjak, koji se prvim mrakom unosi u kuću.
Ipak, mnogi stanovnici gradskih sredina nemaju mogućnost da ispoštuju ovaj običaj, te badnjak kupuju na pijaci ili kod uličnih prodavaca. A cene, od 200 pa čak i do 10.000 dinara!
Prethodnih godina važilo je pravilo – badnjak se prodaje po simboličnoj ceni, međutim, jutros su mnogi građani ostali u šoku kada su čuli koliko košta ovo mlado drvo. Kako navode sugrađani, ulični prodavci ih prodaju po jačim cenama, a pojedini za njega traže čak do 10.000 dinara!
foto: Kurir
“Na stanici stoje prodavci badnjaka, prilazi im žena i pita za cene. Čovek mrtav ‘ladan kaže: ‘Od 300 ovaj mali, do 1.500 malo veći, zavisi koji ćete da uzmete”, navodi jedna Beograđanka na društvenim mrežama.
Sa druge strane, iako većina ljudi ne bi izdvojila ni 1.000 dinara za badnjak, postoje prodavci koji traže čak 10 puta više!
– Jutros sam prišla jednom prodavcu i pitala ga za cene badnjaka. Objasnio mi je da postoje oni od 300, 500, pa sve do 10.000 dinara – kaže šokirana žena.
Podsetimo, običaj je da kada domaćin donese badnjak, prisloni ga na zidove kuće i tek ga s prvim mrakom unosi u svoj dom. Dok nosi badnjak i slamu domaćin obilazi kuću kvocajući kao kvočka, a ostali ukućani, posebno deca, idu za njim i pijuču poput pilića.
Simbolika badnjaka
Badnjak simboliše hrast koji su pastiri doneli u vitlejemsku pećinu gde je rođen Isus i koji je Josif, Isusov zemaljski otac, založio da ugreje hladnu pećinu. Varnice koje su poletele u nebo su najavile poseban događaj.
Badnjak se loži sa posebnim poštovanjem, i moli za zdravlje, sreću i mir. Gori do Božića, nagoveštavajući novu svetlost koju donosi vera u Hrista.
Ponegde se veruje i da je naložen badnjak simbol krsta na kome je Isus razapet, a toplina vatre simbolizuje spasenje ljudskog roda do kog će doći zahvaljujući Hristovoj žrtvi.
Kurir.rs/Telegraf Biz
Kurir