Connect with us

Hi, what are you looking for?

Info BG

Politika

CRNA GORA SE IZBORILA ZA ZAVISNOST OD AMBASADA Intervju – Radomir Uljarević, književnik

CRNA GORA SE IZBORILA ZA ZAVISNOST OD AMBASADA Intervju - Radomir Uljarević, književnik

SREBRENICU, kao političku mahalicu, koriste oni u čijoj režiji je izveden zločin u ovom gradu. Čim se pokrene neka dobra i konstruktivna priča u Crnoj Gori, onda se uvede u igru Srebrenica kao pokrivalica zločina koji je izveden nad srpskim narodom u Bratuncu i Kravici, i gde sve ne. Oni zaista nemaju pijeteta za stradalnike u Srebrenici, jer da imaju, ne bi žrtve delili po nacionalnoj osnovi i za jedne govorili da su stradali u genocidu, a drugi – pitamo se da li su uopšte stradali… Gutajući taj globalistički mamac, od Srba se traži da zaborave na genocid u Bratuncu. Ako nacizam proglašavajući jedan od ta dva zločina genocidom želi sebe da abolira od sopstvenog najvećeg zločina u istoriji sveta, to onda treba javno reći.

ЦРНА ГОРА СЕ ИЗБОРИЛА ЗА ЗАВИСНОСТ ОД АМБАСАДА Интервју - Радомир Уљаревић, књижевник

V.K.

Ovako u razgovoru za “Novosti” komentariše teške dane kroz koje prolazi celokupno srpstvo književnik i glavni i odgovorni urednik u izdavačkim kućama u Crnoj Gori “Oktoih” i “Štampar Makarije” Radomir Uljarević, jedan od dobitnika ovogodišnje nagrade iz fonda Zadužbine “Branka Ćopića” za zbirku kratkih priča “Međustanica” u izdanju “Kosmos” izdavaštva iz Beograda.

Priče u “Međustanici” su neka vrsta snoviđenja, fikcija bez granice?

– Pišući borio sam se sa osećanjem krivice. Nalazio sam opravdanje u rečima Svetog Avgustina koji je zahvaljivao Bogu što ga nije učinio odgovornim za vlastite snove, tešeći se da ni mene nije učinio odgovornim za tekstove koji su u tako bliskoj vezi sa njima. Ali, kad pomislim šta sam sve zapisivao, nisam siguran da je to neka uteha. Realnost je tako slojevita da sam siguran kako je ta takozvana fikcija jedan od slojeva realnosti. To su u početku bile priče, ali ja sam ih svodio, presovao, izostavljao. Flober nas je opominjao da je za brisanje potrebno kudikamo više talenta nego za pisanje. Ja sam rasipao taj talenat za brisanje, a to što je preostalo liči na deliće jednog kompleksnijeg sveta.

Pre 110 godina rođen je Branko Ćopić, “najzdraviji sin srpskog jezika, najduži osmeh Beograda”, kako ga je opisao Matija Bećković. Koliko smo danas blizu ili daleko od Ćopićevog promišljanja sveta i života?

– Predaleko smo od Ćopića i od njegovog promišljanja sveta. Njegov svet je svet dobrote kakvog više nema, neponovljiv u svojoj plemenitosti. Ćopić ga je pozlatio u svojim pričama i tako ga je sačuvao za sva vremena. On je i u zlom vremenu pamtio ono što je dobro, a kad je zlo postalo nepodnošljivo Ćopić je otišao svojim putem, svojim čarobnim, stvarnim i nestvarnim junacima ispod Grmeča.

Ko danas čita Ćopića, ali i druge “srpske vitezove” iz sveta književnosti? U Crnoj Gori su ne tako davno bili progonjeni.

– Isto kao što su u Ukrajini izbacivali ruske pisce iz nove ukrajinske kulture, tako su i u Crnoj Gori izbacivali srpske pisce, kao što su oni preimenovali Gogolja u Hohol, prevodeći ga na ukrajinski, slično su radili i crnogorski vlastodršci, prevodeći čak i Njegoša na crnogorski. Srećom, Ćopić je, nekim velikim čudom, ostao u lektiri u Crnoj Gori, jer kad su izbacivali srpske pisce kao neprijateljske, tadašnji ministri prosvete su računali da je Ćopić jugoslovenski. A Ćopićevo delo je imalo i ima povlašćeni status u srpskoj književnosti, slično kao srpska narodna književnost. Srpska književnost u Crnoj Gori je prognana iz lektira i do danas nije vraćena, tu se ništa nije promenilo, Čomski bi rekao – konkvista se nastavlja!

S obzirom na to da ste prevashodno pesnik, kako ste doživeli ovu nagradu za prozu, knjigu kratkih pripovedaka?

– Bio sam zatečen i iznenađen do mere da sam pomislio da je u pitanju neka šala. Te kratke pripovetke, koje su objavljene u knjizi “Međustanica”, zapisivao sam usputno, bez namere da ih objavljujem, ali kako sve biva po svom, eto izašla je. Mogu da kažem da su me za razliku od poezije ti zapisi radovali dok sam ih beležio, i sada, dok čitam te crnohumorne, ironične, sarkastične, šaljive beleške, ne mogu a da se ne osmehnem.

Šta se dešava sa Crnogorcima? Kojim putem idu?

– Da parafraziram Hanu Arent, koja govori o tome da agitatori laži traže od naroda ne samo da poveruje u laž, već da izgubi veru. Narod koji je izgubio veru nema kapacitet da misli i sudi. Crnogorci su bili so srpstva, ali oni koji su izgubili veru, zajedno sa Sekulom Drljevićem i Savićem Markovićem Štedimlijom, postali su so antisrpstva. Narod je pelcovan virusom koji je prethodio kovidu i koji je bio kudikamo razorniji, virusom DPS. Ta vakcina je unela antitela u krvotok Crne Gore. Posledice su katastrofalne. Vidite naše političare – takmiče se da postupaju po tuđim pravilima. Ono što smo gledali kao lakrdiju sa Šojićem, sada gledamo uživo, u realnom vremenu.

Mogu li se Srbi i Crnogorci pomiriti i kako? Šta je ključ problema?

– Odgovor na ovo pitanje bi obezbedio Nobelovu nagradu za mir. Neki Crnogorci veruju da nisu ono što jesu, drugi znaju da su Srbi – problem je čisto terminološke prirode. Kad su zapalili srpsku zastavu, Bećković je prokomentarisao: pale svoju zastavu misleće da je tuđa. Od tada su oni u tom svom mišljenju znatno uznapredovali. Za himnu su izabrali jednu od najlepših narodnih pesama, ali verziju ratnog zločinca Sekule Drljevića, crnogorskog Bandere, koji je definisao sve antisrpske stavove koje je režim ugradio u temeljne dokumente, a sve uz pomoć ondašnjeg Udruženja književnika Crne Gore i Aktiva pisaca komunista, za koji postoje pouzdani dokazi da je i danas aktivan u okviru te organizacije. Otužno je gledati kako ne može da se iščupa iz tog pelcera… Eksperiment je doživeo puni uspeh kad je fašizam sebe nazvao antifašizmom – opet ta pojmovna zbrka.

Kako doživljavate aktuelnu političku scenu u CG?

– Politička scena je nepodnošljiva, plašim se da demokratija nema nikakvih šansi. Crna Gora se izborila za zavisnost od ambasadora, koju slavi kao – nezavisnost! Crna Gora nikad nije bila zavisnija, zajedno od Porte, od Rusije, i od Srbije, onoliko koliko je danas zavisna od Brisela. Pri tome ona se napadno umešta Hrvatskoj u krilo, ali ni tamo ne nalazi dovoljno razumevanja za antisrpske prohteve ovdašnjih nacionalista. Ima se utisak da mnogi akteri nisu naučili lekciju iz litija, a trebalo je.

Da li su ispunjena očekivanja od 2020. naovamo?

– Očekivanja Brisela su ispunjena. Bivši režim i dalje upravlja procesima sudeći po pritiscima na srpsku populaciju. U Crnoj Gori je nakon 2020. instalirana vlast sa jasnim zadatkom da ublaži pad DPS. Kad već gube vlast, da to bude uz što manje buke. I u tom smislu oni ispunjava ciljeve. Nova vlast čuva staru vlast više nego samu sebe.

Dugo se čekaju rezultati popisa. Čemu Srbi treba da se nadaju? Da li se namerno odugovlači sa objavom?

– Rezultati popisa će razočarati sve. Razočaraće Srbe zato što će se ispostaviti da nisu većina, već da ih je nešto više od jedne trećine u Crnoj Gori. Ostali će se razočarati zato što će se zapravo ispostaviti da Srba ima dvostruko više od 17 procenata koliko su oni bili projektovali. Isto tako, ispostaviće se da srpskim jezikom govori više od polovine državljana, a kad se to objavi crno na belo, biće plača i leleka do neba.

“Pepeo” krik nad užasom Jasenovca

Ćopić još 1970. pominje Jasenovac u čuvenom pismu Ziji Dizdareviću.

– Ćopić je skupo platio sećanje na Ziju, upravo zbog Jasenovca. Verujem da je to bila kap koja je prelila čašu, i Ćopić više nije mogao da utiče na zlu sudbinu koja ga je pratila u stopu, do poslednjeg dana.

U knjizi “Pepeo” pesničkim jezikom preispitujete zlo koje je kulminiralo u Jasenovcu.

– O Jasenovcu se i danas uglavnom ćuti. Ćuti se i o prvom i jedinom logoru za decu u Evropi – o Jastrebarskom. U “Pepelu” sam sagledavao to ciklično ponavljanje zla, svaki put u drugom, ili istom obliku, od Jasenovca, preko poratnih komunističkih zločina, preko ratova devedesetih, sve do bombardovanja. Ja sam poverovao da dokumentarna poezija može priteći u pomoć, danteovske slike koje nisu izmaštane, slike kakve mašta nikada ne bi dosegla – te pesme sadrže citate koji otkrivaju pozadinu na kojoj se odslikava Magnum crimen. Setimo se Celanovih stihova koji su krik nad užasom logora. U knjizi “Pepeo” nije bila reč samo o poeziji, to je bio krik nad užasom. To je sve što pesnik može.

Crnoj Gori kao kandidatu za EU predstoji uvođenje rodnog jezika. Već su priznati istopolni brakovi. Možemo li očekivati da srpski jezik uđe u Ustav?

– Kandidaturu za EU bi valjalo posmatrati iz ugla kako je Tagore govorio: Mi drhtimo u strahu od te Evrope koja hoće da odvoji čoveka od Boga… Što se tiče Ustava, on je napisan na srpskom jeziku, a pri tome ne priznaje srpski jezik. To je jedinstven slučaj u svetu. Srpski jezik nije u opasnosti od Ustava, već od novogovora za koji se koristi eufemizam – rodnosenzitivni jezik. Taj novi jezik nema dodira sa normom srpskog književnog jezika, tempirana je mina koja je dogorela do fitilja. Sve prema Orvelovom proročanstvu. Rodnosenzitivni jezik ignoriše strukturna pravila srpskog književnog jezika. U punom zamahu je jezički inženjering kojim se obesmišljava nauka o jeziku, i to više od dva veka nakon Vuka. A proslava dva veka Vuka bila je najspektakularnija na Cetinju, da bi odmah nakon dobijanja nezavisnosti Cetinje promenilo naziv ulice Vuka Stefanovića Karadžića. Sad se ta ulica zove Islandska, jer Island je prvi priznao NDCG.

Trebaju li Crnoj Gori novi izbori?

– Bilo ne bilo izbora, Crna Gora, nažalost, nema izbora – ona je odavno već deo jednog vojnog međunarodnog saveza, i ima da poslušno izvršava obaveze koje se od nje traže.

Podelite vest

Pročitajte i druge vesti

Beograd

KOMPLEKS šume “Stepin lug”, koji se nalazi u neposrednoj blizine rodne kuće vojvode Stepe u Kumodražu biće pod zaštitom. GO VOŽDOVAC Zaštita ovog kompleksa...

Sticky Post

Jedan od najuspešnijih poslovnih ljudi u Srbiji Slobodan Tešić je ako se informišemo preko antisrpskih medija uglavnom predstavljan kao negativac i kontroverzni biznismen, ali...

Beograd

KONKURS za upis u predškolske ustanove raspisuje se jednom godišnje, uglavnom na proleće, ali roditelji tokom cele godine mogu da konkurišu za upis u...

Politika

Nedavno objavljene vesti o jednom od najekscentričnijih lidera aktuelnih „ekoloških“ protesta u Srbiji – Jevđeniju Julijanu Dimitrijeviću, privukle su značajnu pažnju javnosti, te se...

Beograd

UOČI Međunarodnog dana žena koji se obeležava danas, cvećare i ulice preplavljene su raznolikim vrstama cveća. Privatna arhiva Najbolja ponuda je na pijaci cveća...

Beograd

BEZ njih se ne može ni zamisliti nijedno gradilište stambenih objekata, poslovnih zgrada, saobraćajnica, koridora. Nezamenljivi su i u projektnim biroima. Iz klupa Građevinske...

Vesti

Biznismen Slobodan Tešić sa svojom porodicom ličnim donacijama pomaže više porodica kako onih koji žive u mučeničkim enklavama na Kosmetu ,tako i onih proteranih...

Beograd

DVA autobusa na komprimovani gas, koja je Grad u velikom paketu koji je podrazumevao 100 vozila turskog proizvođača BMC kupio 2022. godine stigla su...

Beograd

OVO je devojčica J. S. (15), koja je juče pala sa 12 sprata zgrade na Novom Beogradu i na mestu ostala mrtva. Foto: Lj.D.Lj...

Beograd

U BEOGRADSKI zoološki vrt sledeće godine stižu dva mlada slona. Otkako je početkom septembra preminula slonica Tvigi, jedan od najpoznatijih stanovnika Vrta dobre nade,...

Beograd

PRIJAVLjIVANjE za 20.000 dinara koje će dobiti sve beogradske porodice po detetu koje pohađa osnovnu i srednju školu kao i prijava za kartice za...

Politika

Stefan Savić (23) talentovani MMA borac i reprezentativac Srbije koji je ubijen 25. februara nakon svađe sa osumnjičenim fudbalerima Vasilijem Gačevićem (23) i Markom...

Politika

– Nisam videla nikakav snimak, ja ne gledam društvene mreže – rekla je Ivana.  Podsetimo, jedan naš čovek koji živi u Beču, uočio je devojčicu nalik Danki na...

Beograd

ZA oko 16.500 mališana u pripremnom predškolskom programu u državnim i privatnim vrtićima, Grad je i ove godine organizovao besplatnu školu engleskog jezika. “Školska...

Beograd

SKRETANjE sa Brankovog mosta u Pop Lukinu ulicu, koje je uvedeno prilikom rekonstrukcije Trga republike zvanično je ukinuto, potvrdio je za “Novosti” glavni gradski...

Beograd

KONCERT za rekord “1.000 gitara” održaće se u nedelju na Trgu republike od 13 časova. Kako kažu organizatori iz “Gitar art festa”, cilj koncerta...

Vesti

Prerani odlazak vanvremenskog umetnika Žarka Lauševića veoma je potresao zemlje bivše Jugoslavije. Nekoliko dana nakon Lauševićevog odlaska na večni počinak, Dragan Vasiljković, kapetan Dragan prisetio se svih uspomena...

Beograd

UDRUŽENjE „Hrana sa naših polja” u subotu i nedelju 27. i 28. aprila u podnožju Avale u Beogradu organizuje manifestaciju „Dani domaće kuhinje”. Sajam...

Vesti

Advokat Zora Dobričanin izjavila je danas da kod mnogih “provejava sumnja” da se u slučaju masovnog ubistva u OŠ “Vladislav Ribnikar”, kada je 3....

Beograd

Teatar će svečano biti otvoren 19. aprila, a publika će biti u prilici da uživa uz “Knjigu o Milutinu” i Nenada Jezdića koji igra...

Beograd

DO kraja godine, čak 20 linija javnog gradskog prevoza koji idu ka Zemunu preći će u ruku privatnika, u skladu sa Odlukom Privremenog organa...

Vesti

Vladika vranjski Pahomije se danas zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću za svu pomoć i podršku pruženoj svetinjama ove eparhije. Episkop vranjski gospodin Pahomije izjavio...

Beograd

“KUĆICA zdravlja” otvorila je vrata Novobeograđanima. Foto: opštian Novi Beograd U pokretnoj ambulanti, na platou ispred zgrade opštine, svakog dana do 10. aprila, od...

Vesti

Predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić obišao je danas Savsko šetalište i poručio da se nastavlja intenzivno uklanjanje nelegalno postavljenih splavova posle čega...