U Borisavljevićevoj ulici na Voždovcu, komšija u prizemlju je doziđujući svoj stan ugrozio stanove svojih komšija. Iako su se stanari više puta obraćali nadležnima, reakcija je izostala. Inspekcija sada najavljuje izlazak na lice mesta. Da li je kasno?
U dvorištu zgrade u Borisavljevićevoj ulici broj 34 radnici na konstrukciji koju nije jednostano definisati – vlasnik stana odlučio je da proširi svoj životni prostor tako što je na terasi sazidao dodatne kvadratne metre. Komšije su reagovale, ali to nije zaustavilo majstore. Nisu reagovali ni nadležni kojima su se stanari obratili.
“Građevinska inspekcija ne reaguje kako treba na naše prijave zbog toga što imamo naslanjanje na dve međe, dva dvorišta i izgradnju”, kaže stanarka Marina Fafulić Milosavljević.
Tu su, kako kaže, otvoreni krovni prozori koji ne bi trebalo da postoje.
“Prvi put kad je inspekcija trebalo da izađe na teren, ona nije izašla zato što je, kaže, pozvala telefonom dotičnu vlasnicu koja je telefonski rekla da ima građevinsku dozvolu. Ja ne znam da li to tako funkcioniše”, pita se stanarka.
foto: Printscreen/RTS
Na radove se žale i komšije iz objekata koji se graniče sa ovim dvorištem.
“Tvrdili su da je bespravna gradnja. Mi smo uspeli nekako da kontaktiramo vlasnike. Oni su nam rekli da imaju građevinsku dozvolu, a nikako da nam je pokažu. Izgradili su nešto bez naše dozvole i već imamo oštećenje na zidu od vode koja prolazi sa njihovog sprata”, kaže jedan od komšija Dragoljub Dimitrijević.
Videće, kaže, kako će biti kad padne sneg, pošto je kuća iz tridesetih godina.
Predstavnik firme koja izvodi završne radove rekao je da mu nije poznato ko je bio angažovan za grube građevinske radove. I pored nekoliko intervencija u proteklih mesec dana, koliko radovi traju, stanari nisu dobili nikakav odgovor od nadležne inspekcije.
U odgovoru koji je RTS dobio, navodi se da građevinska inspekcija Grada Beograda vodi postupak inspekcijskog nadzora nad izvođenjem radova. Inspektor je zakazao pregled i tom prilikom će utvrditi činjenično stanje na terenu i na osnovu toga preduzeti dalje mere.
Problem je to što će radovi, dok inspekcija donese rešenje, najverovatnije biti završeni.
Da je inspekcija reagovala odmah i zaustavila ih, skidanje trake i nastavak radova značilo bi pokretanje krivičnog postupka. Ivestitor bi mogao da bude kažnjen do čak pet godina zatvora, a izvođač radova od šest meseci do tri godine.
Ako inspekcija zatvori gradilište po okončanju radova i donese rešenje o rušenju, odnosno vraćanju u prvobitno stanje, investitor to može da ignoriše. Rešenje bi se tako našlo na spisku na kojem se već nalaze hiljade drugih rešenja, sa minimalnom verovatnoćom da će biti sprovedeno, tako da investitor može mirno da nastavi da koristi prostor koji je sagradio.
Kurir