PROFESOR Ilija Kajtez, sociolog i stručnjak za bezbednost, kaže da je očekivao da će Rektorski kolegijum odbiti poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog.
Kako je rekao Kajtez, gostujući u emisiji “Usijanje” na Kurir televiziji, “pokazuju da nisu samostalni i da oni ne odlučuju o tome, te su praktično priznali da umesto njih odlučuju studentski plenumi.
– Oni nisu rektori, nisu ni dekani, uzimajući u obzir da čekaju dozvolu kako bi razgovarali sa predsednikom države koji ima najveći legitimitet u našoj državi. Sa kim misle ta gospoda koja su sada na “odmoru” da razgovaraju? Nemaju mandat da kažu ime sa kim bi želeli da razgovaraju, nisu ga dobili od plenuma. Ovde se kompletna akademska zajednica apsolutno stavlja u poziciju koja je nečasna – navodi Kajtez.
Na pitanje koliko je akademski identitet zamenjen političkim identitetom odbijanjem dijaloga, potpredsednica Narodne Skupštine Snežana Paunović odgovara:
– Definicija da primarni motiv za proteste nije bio pad nadstrešnice, već težnje profesora i strah od eventualnog predloga zakona koji bi međunarodne univerzitete sa jakom kvalifikacijom doveli u Srbiju, samo je jedna od onih koje se mogu čuti u javnosti. Studentski zahtevi su suštinski ispunjeni od strane države Srbije, a jedan od njih bio je povećanje i materijalnih troškova za 20 odsto. Još uvek ostaje da se univerzitetski kolegijum dogovori na šta će se ta sredstva prebaciti i raspodeliti. Ono o čemu govorimo u uređenom sistemu, jeste da dozvole sebi luksuz da proglase predsednika države nenadležnim. Upali smo u vrtlog koji kaže da bi ovu slavu studentskih protesta svi hteli da prisvoje, uključujući i profesore – istakla je Paunović.
Govoreći o situaciji na privatnim fakultetima, Kajtez dodaje:
– Čuo sam da profesori na državnim fakultetima drže nastavu za školu na engleskom jeziku. Za naše studentske na srpskom su u blokadi, a za one koji poseduju strane licence drže nastavu. Privatni univerziteti rade, njihovi studenti nemaju od države Srbije ni jedan jedini dinar. Došli smo do velikog apsurda, studenti se dele na osnovu univerziteta gde studiraju, odnosno da li na privatnom ili na državnom. Bune se sa svim privilegijama koje imaju, a oni koji sve plaćaju nemaju prava ni na studentske domove, pomoći i zdravstveno osiguranje, oni deca rade. Najzaštićeniji, najviše paženi, oni ne rade, na čelu sa svojim profesorima.
Zoran Vuletić iz Građanskog demokratskog foruma smatra da je moguće tražiti konkretno ime i prezime pregovarača sa starne onih koji se identifikuju kao pripadnici studentskog plenuma i univerzitetskog rektorata:
– Njihov poziv, verujem, da ne bi smeo niko da odbije. Nakon tri meseca demonstracija, imamo tužilaštvo koje je pokrenulo dva ili tri slučaja za pokušaj ubistva. Studenti traže pravdu od države. Ako to nekome nije jasno, zato smo i došli u ovu situaciju. Predsednik je možda mogao da pozove na razgovor posle pet ili deset dana nakon pada nadstrešnice, a zbog toga su sada u defanzivi. Izgubili su momenat kada mogu da pozovu nekog na razgovor. Studenti su u ova tri meseca izgradili autoritet da mogu da pozovu i vlast i opoziciju za okrugli sto.
BONUS VIDEO: Kako poboljšati kvalitet života?