IZVRŠNA naredba predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa da suspenduje stranu pomoć na period od tri meseca, koja je uglavnom sprovođena preko Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Nacionalnog fonda za demokratiju (NED) odraziće se na nevladine organizacije kako širom sveta tako i u Srbiji, s obzirom da je nevladin sektor dobrim delom bio finansiran od strane ove agencije.
![КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе](/data/images/2022-04-19/218744_shutterstock-657707599_fmob.jpg)
![КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе](/data/images/2022-04-19/218744_shutterstock-657707599_fmob.jpg)
Foto Shutterstock
Da su USAID i NED finansirali nevladine organizacije u Srbiji lako je utvrditi odlaskom na web sajtove mnogih NVO iz naše zemlje gde je to i navedeno u listi donatora, a to je potvrdila i portparolka Bele kuće Kerolajn Levit koja je među, kako je nazvala, “suludim troškovima” USAID-a navela primer ulaganja 1,5 miliona dolara za unapređenje DEI (program raznovrsnosti, jednakosti i inkluzije) na radnima mestima u Srbiji, dok je britanski “Daily mail” naveo da je novac dodeljen pro LGBTQ+ grupi koja se zove Grupa “Izađi” za projekat “Radimo zajedno”.
Euronews Srbija je kontaktirao Grupu “Izađi” kako bi dobio potvrdu istinitosti pisanja “Daily mail-a”, kao i njihovog stava o izvršnoj naredbi Donalda Trampa o zamrzavanju finansija USAID-a, ali i odgovore na pitanja na kojim projektima je njihova NVO sarađivala sa USAID-om i NED-om, te koliko su sredstava od ovih američkih organizacija dobili od svog osnivanja.
Aleksa Savić, izvršni direktor Grupe “IzađI”, u svom odgovoru je naveo da “još uvek nemaju dovoljno informacija o obustavi finansiranja projekta ‘Radimo zajedno'”..
“Pojedinosti razumevamo kroz sastanke sa donatorom (USAID), a dodatne informacije o posledicama postupaka američke vlade saznajemo iz medija i ne znamo u kojoj meri se odnose na rad našeg udruženja”, naveo je Savić, dok na pitanje o ukupnoj količini sredstava koji su dobili od USAID-a nije dao odgovor.
Pored Grupe “Izađi”, USAID i NED su bili donatori brojnih nevladinih organizacija u Srbiji, a izaslanik predsednika SAD Donalda Trampa za specijalne misije, Ričard Grenel, je nedavno na društvenoj mreži “X” podelio informaciju da je USAID samo u periodu od 2020 do 2024. godine u Srbiji “potrošio 209 miliona dolara američkih poreskih obveznika”.
“Vredni Amerikanci plaćaju poreze – političari u Vašingtonu rasipnički troše taj novac. Milijarde dolara daju se levičarskim nevladinim organizacijama kako bi sprovodile radikalne politike u drugim zemljama”, napisao je Grenel.
Bez odgovora na pitanje koliko je USAID donirao novca
USAID i NED bili su donatori i Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i Trag fondacije. Euronews Srbija je ovim organizacijama takođe poslao pitanje vezano za izvršnu naredbu Donalda Trampa. Pored toga tražili smo i odgovore na pitanja na kojim projektima su njihove NVO sarađivale sa USAID-om i NED-om, te koliko su sredstava od ovih američkih organizacija dobili od svog osnivanja.
Do objavljivanja ovog teksta, CRTA nije odgovorila na postavljena pitanja, dok je izvršna direktorka Trag fondacije, Milka Damjanović, poslala svoj odgovor, ali nije otkrila koliko je ova organizacija dobila sredstava od svog osnivanja do danas.
“Iako smo zahvalni na ukazanoj prilici, u ovom trenutku nismo u mogućnosti da dajemo izjave, jer još uvek čekamo odgovore i prikupljamo podatke koji bi nam omogućili da o ovoj temi možemo govoriti na informisan i odgovoran način. Možemo potvrditi da se posledice već osećaju, s obzirom na trenutnu neizvesnost i očekivane dalekosežne efekte nedavno objavljenih izvršnih naredbi. Odluke će imati značajan uticaj na funkcionisanje civilnog društva, ali i drugih sektora koje ova podrška obuhvata u još značajnijem obimu, kako kod nas, tako i u svetu. Očekujemo da će mnogobrojne inicijative građana osetiti efekte ovih poteza, i da će to uticati na njihovo delovanje, finansiranje i održivost”, napisala je Damjanović.
Koliko će Trampova izvršna naredba zaista uticati na rad NVO u Srbiji?
S obzirom da niko od kontaktiranih predstavnika nevladinih organizacija nije bio spreman da kaže koliko su im finansijskih sredstava od njihovog nastanka do danas donirali USAID i NED, teško je utvrditi koliko će izvršna naredba Donalda Trampa zaista uticati na njihov dalji rad, s obzirom da je teško utvrditi koliki procenat donacija ili grantova čine ove dve agencije vlade SAD.
Procenu dodatno otežava činjenica da je NED neposredno pre dolaska na vlast Donalda Trampa sa svog sajta uklonio pretragu grantova, dok je USAID nedavno učinio isto, da bi potom sajt te agencije bio i potpuno ugašen.
Ipak na osnovu nekih podataka sa arhiviranih sajtova, može se otkriti bar deo finansijskih sredstava koje su dobile NVO u Srbiji. Kada se to uporedi sa finansijskim izveštajima koje neke od navedenih nevladinih organizacija prikazuju na svojim web sajtovima, moguće je dobiti bar maglovitu sliku o tome koliko će Trampova izvršna naredba uticati na njihov dosadašnji budžet.
CRTA dobijala grantove od USAID-a, ali i drugih fondova
Tako je za inicijativu “Otvoreni parlament” 2015. godine USAID opredelio 300.000 dolara za organizaciju CRTA, u periodu od 2015. do 2017. godine, kako pokazuju podaci USAID-a i usaspending.gov.
Naredne, 2016. godine u martu, obezbeđeno je 450.000 dolara za inicijativu “Real say on policy”, sa ciljem unapređenja komunikacije građana i njihovih izabranih predstavnika, istaknuto je na sajtu CRTA.
“Izgradnja poverenja između građana i njihovih predstavnika, stvaranje prostora za uključivanje građana u procese donošenja odluka, razvoj mehanizma za prosleđivanje predloga građana ka parlamentu, čine osnovne elemente ove inicijative. Pored CRTE, vodeći partneri u ovoj incijativi su Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Trag fondacija i Slavko Ćuruvija Fondacija dok će kroz samu realizaciju biti podržano 20 organizacija civilnog društva i medijskih organizacija”, navode oni.
U periodu od aprila 2018. do oktobra 2022. godine obezbeđen je i grant u vrednosti od 2.500.000 dolara za razne aktivnosti CRTA-e, govore podaci usaspending.gov, a raspoređeni su tako da je 400.000 dolara opredeljeno za “građanske akcije za odgovornost” u aprilu 2018. godine.
Preostala sredstva su opredeljena za povećanje ukupnih sredstava za već preduzete akcije i inicijative, gde je bilo potrebno više sredstava za realizaciju.
Na kraju, u avgustu 2023. godine obezbeđeno je 1.600.000 dolara za aktivnosti kojima je “USAID/Srbija kroz aktivnost integriteta izbora (EIA), USAID/Srbija traži da podrži lokalnu organizaciju ili koaliciju lokalnih organizacija da sprovode posmatranje nacionalnih i lokalnih izbora i promovišu značajne izborne reforme. Aktivnost će istraživati inovativne načine za ostvarivanje značajne izborne reforme”, navedeno je u opisu na usaspending.gov.
Za istu aktivnost je u januaru 2025. godine opredeljeno 1.295.000 dolara, što sve ukupno čini 2.895.000 dolara sredstava za ovu aktivnost koja su opredeljena na period do avgusta 2028. godine.
CRTA nije bila korisnik samo sredstava USAID-a, već je i u tri granta dobila sredstva Stejt Departmenta i to 99.989 dolara u periodu jul 2021. do juna 2022. godine za “podršku civilnom društvu u monitoringu i prijavi izborne korupcije tokom predizborne kampanje u Srbiji”.
Stejt Department je i u periodu od jula 2022. godine do decembra iste godine dao grant od 24.990 dolara za pomoć “projektu razotkrivanja anti-zapadnih dezinformacija i propagandnog narativa u Srbiji”.
Takođe, ista agencija je za period od septembra 2021. godine do juna 2022. godine opredelila 45.488 dolara za podršku projektu “Tvoj glas-tvoje pravo”.
Dakle, prema dostupnim podacima, CRTA je kroz USAID grantove dobila najmanje 6.145.000 dolara, a od Stejt Departmenta 170.467 dolara što zajedno čini 6.315.467 dolara.
Ipak, to predstavlja tek negde oko trećine donacija odnosno grantova koje je dobila CRTA. Sveukupna sredstva o kojima je CRTA obavestila javnost kroz objavljene finansijske izveštaje na svom sajtu, od 2011. do 2023. godine koja su organizaciji donirana su u vrednosti od 1.979.854.000 dinara, odnosno oko 17.500.000 dolara za prethodnih 12 godina. U taj zbir nisu uračunata sredstva koja su dobijena 2024. i 2025. godine.
Pored USAID-a i NED-a, a među najvećim donatorima CRTA-e su Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA), Fondacija Braće Rokfeler, Ambasada Velike Britanije itd. Tu se posebno ističe SIDA koja je, prema finansijskim izveštajima CRTA-e, ubedljivo najveći donator poslednjih par godina.
Trag fondacija dobila oko 28 miliona dolara, od čega gotovo 5,5 miliona od USAID-a
Trag fondacija, koja se do 2013. godine zvala “Balkanski fond za lokalne inicijative” (BCIF), takođe je kroz nekoliko grantova dobila značajna sredstva za svoj rad od organizacije USAID, a saradnja je, prema dostupnim informacijama, počela u julu 2013. godine kada je 235.000 dolara opredeljeno za inicijativu “Reforma zdravstvene zaštite”, za projekat koji je trajao do 2015. godine.
Zatim je u martu 2015. godine opredeljeno novih 300.000 dolara za “Filantropiju za lokalne zajednice”.
Na kraju, USAID je opredelio i 4.950.000 dolara u periodu od marta 2023. godine do februara 2028. godine, i to 3.450.000 dolara za projekat “jačanja građanskog aktivizma Srbije i povećanje angažovanja građana u razvoju zajednice i procesima reformi”, a u nastavku sprovođenja ovog projekta dodatna sredstva u vrednosti od 1.500.000 dolara su dodeljena u septembru, odnosno novembru 2024. godine.
Dakle, prema dostupnim podacima, Trag fondacija je kroz grantove od USAID-a dobila najmanje 5.485.000 dolara.
Baš kao što je slučaj i sa CRTA, to predstavlja samo deo ukupnih finansija koje je Trag fondacija dobila, a na njihovom sajtu su dostupne informacije o finansijama organizacije od 2004. do 2021. godine, koje su prikazane kroz finansijske izveštaje revizora.
Prema tim podacima, BCIF je od 2004. do 2012. godine ostvario ukupne prihode od donacija i grantova u vrednosti 767.187.119,97 dinara, što iznosi oko 6.500.000 evra.
Nakon promene imena, Trag Fondacija je od 2013. do 2021. godine ostvarila ukupno 2.517.960.253 dinara, odnosno oko 21.500.000 evra, što je sve ukupno od oko 28 miliona evra donacija odnosno grantova koje je organizacija dobila od 2004. godine. Na sajtu ove organizacije nema finansijskih izveštaja za period pose 2021. godine, tako da nije poznato koliko su sredstava dobili od tada do danas.
USAID sarađivao i sa privatnim kompanijama u Srbiji
USAID nije sarađivao samo sa nevladinim sektorom u Srbiji, nego je učestvovao i u brojnim projektima vezanim za pravosuđe i i lokalne samouprave, ali i sa privatnim firmama. Tome u prilog govori primer ICT Hub d.o.o. koji je nastao kao projekat dvogodišnje saradnje USAID-a i dve uspešne srpske kompanije, kako se navodi na sajtu ICT Hub-a.
Projekat je pokrenut od strane USAID-a u saradnji sa Orion Telekomom, DNA Communications, Srpskom asocijacijom menadžera i Serbian Private Equity Association i trajao je od 2013. do 2015. godine.
Za taj projekat je izdvojeno 300.000 dolara od strane USAID-a, kako se navodi na sajtu USAID-a među arhiviranim dokumentima, dok su partneri obezbedili 405.000 dolara, a na sajtu usaspending.gov da je grant u vrednosti od 300.000 dolara isplaćen 14.1.2014. godine za “projekat razvoja radne snage”.
Takođe, ICT Hub-u je u iste svrhe od strane USAID-a dodeljeno 220.436 dolara 3. maja 2018. godine, pokazuju podaci na usaspending.gov, a definitivno najveći projekat koji su pokrenuli ICT Hub d.o.o. i USAID je “Srbija inovira”, koji je prema podacima sa sajta ICT Hub-a pokrenut 2021. godine i traje i dalje.
Za ovaj projekat, koji je označen kao superklaster, prema usaspending.gov je ukupno opredeljeno 6.077.652 dolara, a projekat je finansiran od 27. januara 2021. godine do 24. jula 2024. godine u ovom iznosu, dok su sredstva namenjena za aktivnosti superklastera u Srbiji, kao i za aktivnosti “Srbija inovira”, te kao pomoć USAID-a.
Euronews Srbija je kontaktirao izvršnog direktora ICT Hub-a, Kostu Andrića, želeći njegov komentar povodom izvršne naredbe Donalda Trampa o zamrzavanju sredstava USAID-a, ali on nije želeo da daje svoj komentar.
“Razumem važnost teme i nadam se da ćete pronaći relevantne sagovornike koji mogu doprineti razgovoru”, kazao je Andrić.
(Euronews Srbija)
![](https://infobg.rs/wp-content/uploads/2024/02/BG-small.png)
![](https://infobg.rs/wp-content/uploads/2024/02/BG-small.png)