MEĐUNARODNI dan osoba sa autizmom obeležava se svake godine u aprilu sa ciljem podizanja svesti o ljudima sa spektrom autističnih poremećaja, uključujući autizam i aspergerov sindrom.

GO Novi Beograd
Život sa autizmom je neprestana borba za vidljivost, prihvatanje, razumevanje i ravnopravnost, a predsednik Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom Srboljub Ranković naglasio je za “Novosti” da je jedan od najvećih problema roditelja dece sa autizmom nedostatak lične asistencije, kao i dnevnih boravaka za ovakvu namenu, kojih u Beogradu ima oko 13.
– Kada deca završe specijalno obrazovanje, nemaju drugih aktivnosti, za koje su im neophodni asistenti koji će im pomoći po izlasku iz obrazovnog sistema. Svi oni imaju potrebe kao i ostali tinejdžeri. Dnevni boravci za decu i omladinu u Beogradu su puni, sa oko 630 članova.
“Predah”
U ŠEKSPIROVOJ ulici nalazi se institucija socijalne zaštite “Predah”, za koju su se izborili roditelji dece sa smetnjama u razvoju.
Cilj je pružanje podrške deci i odraslima, kao i njihovim porodicama, u održavanju i poboljšanju kvaliteta života.
Teško je i polaznicima osmoletki prema Rankovićevim rečima,iako je prošla decenija od uvođenja inkluzivnog obrazovanja, nema dovoljno inkluzivnih škola, obučenih nastavnika niti prilagođenih programa. Zato roditelji zahtevaju izmenu Pravilnika o pružanju socijalnih usluga, povećanje broja personalnih asistenata i bolju povezanost institucija.
Beogradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom pokriva potrebe osoba sa autizmom od pet do 55 godina, a trećina su deca i tinejdžeri. Pruža različite sadržaje, od likovnih radionica, sporta, do razvoja veština.
U ovom udruženju se bore za stanovanje uz podršku koje ima za cilj što samostalniji život osoba sa autizmom.
Nedostaju zvanični podaci
U Registru osoba sa invaliditetom nema dovoljno podataka o odraslim osobama sa autizmom, jer ih niko ne unosi – kažu u beogradskom udruženju za pomoć osobama sa autizmom – . Ne postoji ni adekvatan medicinski tretman, postavljanje dijagnoze, kao ni protokol za prijem dece mladih i starijih.
– Veliki je izazov kada imate dete koje je postalo odrasla osoba sa autizmom. Roditelja kao da još imaju tinejdžera, a osim finansijske pomoći, potrebna im je i velika životna energija – navodi se u udruženju.
Odraslih sa autizmom u Beogradu ima oko 100. Kako odrastaju, njihove potrebe su kompleksnije, a usluge sistemske podrške sve manje. Život i prognoza za odrasle uglavnom su vezani za nedovoljno razvijene usluge podrške u zajednici, gde je jedini oslonac porodica.