PRVI zamenik premijera zadužen za evropska pitanja u tehničkoj Vladi Republike Severne Makedonije (RSM) Bojan Maričić posle samostalne odluke šefa diplomatije Bujara Osmanija za kosponzorisanje rezolucije o Srebrenici u UN, u četvrtak je izneo popravni korektivni stav u tom pogledu uz ocenu da se ne može bacati mrlja na čitav srpski narod i Srbiju.
– Stav Makedonije je vrlo jasan i utvrđen saopštenjem Sobranja početkom 2010. godine, kada je jednoglasno podržana rezolucija EP za Srebrenicu, gde je bila osuda kao za genocid. Međutim, mora da razlikujemo dve stvari, jedno je to u Srebrenici, ali ta mrlja ne može da se baci na čitav srpski narod ili Srbiju, istakao je Maričić.
On je precizirao da, kako veli, odgovornost treba da bude individualna, a ne – kolektivna.
Maričić je istovremeno osporio i najavljenu nameru Osmanija da će na sednici Vlade predložiti povlačenje RSM iz regionalne inicijative Otvoreni Balkan, ocenjujući da se inicijative u korist građana ne smeju politizovati.
Na identičnom stavu je i bivši premijer Vlade RSM i lider vladajućih socijaldemokrata Dimitar Kovačevski ocenom da je regionalna saradnja izuzetno važna.
U danu kada je zvanično u RSM počela i kampanja uoči parlamentarnih izbora – zakazanih za 8. maj, uz finiš predsedničkih – glasa se 24. aprila, Kovačevski je na najavu Osmanija izjavio da “političari u predizborju daju razne izjave, šta treba, a šta ne treba raditi, ali ostajem pri stavu da je regionalna saradnja izuetno važna”.
Podsetioje da je originalna inicijativa Otvoreni Balkan u suštini zasnovana na četiri slobode EU – slobodnog kretanja ljudi, kapitala, proizvoda i usluga.
– Postoje 72 regionalne inicijative na Zapadnom Balkanu, jedna od njih je Otvoreni Balkan. Ona po svojoj suštini, fundamentu, ima postulate funkcionisanja EU. I kada pogledate inicijative koje su napravljene u okviru Otvorenog Balkana, one su upravo to, rekao je Kovačevski za agenciju MIA.
Ukazao je da su rezultati koje je zemlja postigla u okviru Otvorenog Balkana, očiti – trgovina između RSM i Srbije je povećana za 50 procenata, sa Albanijom za 40 odsto, a ukupan obim trgovine između tri države je povećan za 25 procenata.
BONUS VIDEO – RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI: Borbena misija u pravcu južnog Donjecka