MINISTAR bez portfelja zadužen za odnose s dijasporom Đorđe Milićević ovih dana neumorno obilazi Srbiju i na sastancima sa čelnicima lokalnih vlasti predstavlja program Vlade usmeren na organizaciju tematskih letnjih kampova za decu srpskog porekla koja žive u rasejanju.
U razgovoru za „Novosti“ ministar Milićević objašnjava o kakvom se projektu radi i zašto je on značajan za ceo naš narod.
– Jedan od strateških ciljeva, koji je postavio predsednik Republike Aleksandar Vučić, jeste očuvanje nacionalnog identiteta našeg naroda koji živi van granica Srbije. Integracija u državama u kojima žive nikako ne sme biti na štetu srpskog jezika, kulture i vere, a za to moramo svi zajedno da radimo – i naša udruženja koja deluju van Srbije i sve državne institucije a ne samo jedno ministarstvo, ali i lokalne samouprave širom naše zemlje. Tokom 2023. godine u letnjim kampovima za mlade, koje smo organizovali na 22 lokacije širom Srbije, boravilo je više od 5.000 mališana iz dijaspore. Ideja je bila da tim programom radimo na očuvanju srpskog kulturnog, etničkog i verskog identiteta kod mladih iz rasejanja, kao i da ih podstaknemo na povratak u maticu kroz afirmaciju i prezentaciju potencijala Srbije. Da jačamo njihov patriotski duh. Nakon što su kampovi završeni, kroz razgovor sa svim tim mališanima koji su u njima bili, apsolutno sam siguran da smo u potpunosti ostvarili ideju i cilj programa. Upravo zbog toga rešili smo da i ove godine organizujemo kampove u saradnji sa lokalnim samoupravama, kao i da oni postanu tradicionalni.
Ministar Milićević naglašava da je suština kampova da mladi koji dođu iz inostranstva upoznaju svoju kulturno-istorijsku baštinu i tradiciju, da usavrše znanje srpskog jezika i da steknu nove prijatelje koji žive na različitim krajevima sveta ali sa kojima dele isto poreklo i identitet.
– Svi naši mališani iz regiona i dijaspore koji su prošle godine bili u Srbiji imali su ista pitanja: hoće li ove godine biti kampova, da li će moći ponovo da dođu i hoće li biti mesta da povedu i svoje drugove i drugarice. I svako od njih je priznao da su u kampovima uz razgovor sa svojim vršnjacima iz Srbije naučili bolje srpski jezik i ćirilicu, kao i da žele da nastave sa učenjem svog jezika, istorije, kulture, tradicije… To i jeste najbolji pokazatelj zašto je neophodno da se u što više naših gradova i opština i ovog leta organizuju ovakvi kampovi. Veoma je važno da mladi iz treće ili četvrte generacije iseljenika, koji žive rasejani širom sveta, upoznaju unutrašnjost cele naše prelepe Srbije, njenu kulturu i istoriju, a ne samo Beograd ili kraj iz koga potiču njihovi roditelji. Tako ih podstičemo da uvek razmišljaju o svojoj otadžbini i da jednog dana, kada završe srednje škole i fakultete, svoje znanje i iskustvo stečeno u svetu iskoriste ovde u Srbiji. Važno je da od nas dobiju poruku da je Srbija njihova kuća, da oni ovde nisu gosti već svoji na svome. Mi smo jedan narod gde god bili i moramo biti jedinstveni – naglasio je ministar Milićević. Očekuje se da ove godine tokom letnjeg raspusta kroz kampove prođe više od 10.000 mališana, kao i da oni budu održani u najmanje 40 lokalnih samouprava širom Srbije.
Pored organizacije kampova, kabinet ministra Milićevića raspisao je i konkurs usmeren ka udruženjima i organizacijama Srba širom Evrope i regiona.
– Jezik, pismo, kultura, istorija i tradicija su simboli jednog naroda. Ako ne očuvamo te simbole neće nas ni biti kao naroda bez obzira gde živeli. Stoga smo osmislili program finansijske podrške za opremanje kulturno-umetničkih društava, sportskih udruženja, dopunskih škola srpskog jezika i biblioteka. Novac koji usmerimo u ove svrhe, kao i novac potreban za organizaciju letnjih kampova ne smatram troškom. Naprotiv, to je ulaganje u budućnost našeg naroda – ističe ministar Milićević.
Navodi da tokom prethodne godine sproveden i čitav niz drugih aktivnosti usmerenih na jačanje veza matice i dijaspore, poput toga da je po prvi put nakon više od 10 godina organizovan Vidovdanski sabor u Domu Narodne skupštine, na koji je došlo 300 predstavnika udruženja ili relevantnih organizacija koje okupljaju Srbe van Srbije.
– Vidovdanski sabor je za mene lično, i za moj tim, bio podsticaj da još više radimo kako bismo započeli procese koji će promeniti razumevanje potreba i mogućnosti dijaspore i naših sunarodnika u regionu. S tim ciljem smo obavili i na hiljade razgovora, što uživo, što putem onlajn platformi, i ono što smo čuli kao predloge i zahteve implementirali smo u dokument koji je osnova za izradu buduće Strategije odnosa matice i dijaspore – kaže ministar i prenosi da je jedinstven stav svih udruženja i istaknutih pojedinaca iz dijaspore bio da je potreban odgovarajući institucionalni okvir u Srbiji.
– Važno je da svi oni znaju da na vrata ministarstva nikada ne treba da kucaju. Da su naša vrata širom otvorena da zajedno rešavamo sva otvorena pitanja, iskušenja i izazove. Niko nema čarobni štapić da preko noći reši sve, ali smo spremni na kontinuirani, dubinski i koreniti rad – kaže ministar.
Napominje i da je u periodu velikih pritisaka na Srbiju najvažnije jedinstvo svih Srba gde god živeli.
– Upravo stoga smo uveli i praksu da važne i značajne datume za naš narod obeležavamo kako ovde u Srbiji, tako i sa našim sunarodnicima van Srbije. Prošle godine smo Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave 15. septembra proslavili na Rosmarkt trgu u Frankfurtu uz prisustvo više od 10.000 naših sunarodnika i sa nekoliko hiljada srpskih zastava. Ove godine radimo na tome da centralna proslava u dijaspori bude organizovana u Beču. Srbi su svoju snagu uvek crpeli iz jedinstva i Srbija je uvek bila jaka onoliko koliko je jedinstvena. Moja poruka svim našim sunarodnicima je: „Jedinstveni gde god bili!“