Povodom najave Parlamentarne skupštine NATO na zasedanju Stalnog odbora 24.03.2024. godine u Talinu da će „Parlament Kosova“ biti unapređen iz statusa posmatrača u status pridruženog člana, Vladimir Đukanović šef stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO uputio je protestno pismo predsedniku PS NATO Mihailu Šerbi.
U pismu se navodi:
Sa velikim razočaranjem i zabrinutošću smo primili vest da je na nedavno održanom sastanku Stalnog odbora Parlamentarne skupštine NATO u Talinu razmatrano unapređenje statusa tzv. „Skupštine Kosova“ u okviru PS NATO, iz statusa posmatrača u status pridruženog člana, pa Vas molimo za obrazloženje ove, za nas, sasvim neočekivane i neutemeljene odluke.
Ovom prilikom bih želeo da Vas podsetim da takozvano „Kosovo“ nije nezavisna država, te da se time, ne samo pravi presedan u okviru organizacije kojom predsedavate, već i direktno krši Rezolucija Saveta bezbednosti 1244 Ujedinjenih nacija. Štaviše, takozvano „Kosovo“ ne samo da nije članica Ujedinjenih nacija, već i većina država članica UN ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. „Kosova“, uključujući i zemlje članice Parlamentarne skupštine NATO. Podsetiću Vas i da je tokom poslednjih nekoliko godina 28 država povuklo priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. „Kosova“.
Veoma nesrećna koincidencija je da je Republika Srbija upravo 24. marta 2024. godine, kada je objavljena navedena odluka Stalnog odbora PS NATO, obeležavala 25. godišnjicu od početka agresije NATO na našu zemlju. Takođe, potvrđivanje ove odluke predstavljalo bi „nagradu“ za bezobzirno ponašanje predstavnika privremenih institucija u Prištini i teror koji se sprovodi nad srpskim stanovništvom na Kosovu i Metohiji.
Ovakvi koraci su tim pre nerazumljivi, budući da je delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO duže od 20 godina, počev od 2002. godine, ostvarivala korektnu i uzajamno korisnu saradnju sa Parlamentarnom skupštinom NATO, o čemu svedoče i ocene o konstruktivnom pristupu naše delegacije u ovoj međunarodnoj parlamentarnoj organizaciji tokom više od dve decenije.
Želeo bih da još jednom jasno istaknem da se snažno protivimo dodeljivanju pridruženog statusa tzv. „Skupštini Kosova“ i nadamo se da ova odluka neće biti potvrđena na narednom zasedanju Parlamentarne skupštine NATO pa od vas očekujemo čvrste garancije da to pitanje neće biti stavljeno na dnevni red narednog zasedanja.
Uvereni smo da ćete još jednom pažljivo razmotriti ovo osetljivo pitanje, imajući u vidu sve navedene činjenice. U suprotnom delegacija Narodne skupštine Republike Srbije će biti prinuđena da pažljivo razmotriti svrsishodnost svog daljeg učešća u radu PS NATO.