NA sednici zatvorenoj za javnost danas u Hagu, u procesu protiv nekadašnjih lidera tzv. Oslobodilačke vojske Kosova danas svedoči svedok pod pseudonimom V04737, a prema režima tužilaca, u pitanju je bivši pripadnik tzv. OVK u zoni Paštrik.
U sudskoj dokumentaciji se navodi da se on 1998. godine pridružio bataljonu tzv. OVK, prošao obuku, a da je ova jedinica imala tri čete, 300 vojnika, među kojima su bili i pripadnici vojne policije i obaveštajne jedinice. Takođe piše da je kontraobaveštajna služba bila zainteresovana za otkrivanje podataka o srpskim snagama, ali i civilima koji su pomagali. U delu koji se odnosi na ovog svedoka, i pored toga što je dosta toga redigovano, vidi se da su članovi kontraobaveštajne službe direktno obaveštavali “generalštab”.
– Njeni članovi bi direkno obaveštavali generalštab, uključujući i kada su se žalili na (redigovano ime). Nije postojao sudski sistem unutar OVK, osim na nivou generalštaba sa Sokoljom Dobrunom kao sudijom – navodi se u dokumentaciji.
Svedočenje ovog svedoka, prema sudskim spisima, ima veze sa sukobima između tzv. OVK i druge paravojne formacije FARK koja je bila bliska tadašnjem lideru Albanaca Ibrahimu Rugovi.
Inače, Sokolj Dobruna, koji se sada pominje, rođen je 1940. godine u Đakovici, a odn 2020. godine je član “Samoopredeljenja” Aljbina Kurtija. Prema podacima srpskih obaveštajnih službi, “zajedno sa još tri osobe formirao je gerilske grupe u užem gradskom području Đakovice, koje su maja 1999. godine izvele više napada na policiju i Vojsku Jugsolavije, u kojima je ubijen i ranjen veći broj pripadnika snaga bezbednosti”.
U navedenom periodu Dobruna je, kao predsednik prekog vojnog suda tzv. OVK, sa svojim zamenikom Iljazom Kadolijem, iz Suve Reke, izdavao usmena i pisana naređenja za likvidaciju, kako Srba, tako i pojedinih pripadnika albanske nacionalne zajednice, koje su smatrali svojim političkim protivnicima.
Za Dobrunu postoje podaci da je posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma učestvovao u kidnapovanju i ubistvima Milivoja Vukovića u selu Petrušan, zatim Jovanke Stolice i Drage Biberčić u selu Ljug Bunar i sestara Milke i Milice Slavković u naselju Brekovac, kao i dvojice bivših pripadnika SUP-a Đakovica – Paške Đerimija iz sela Janoš i Ibrahima Mahmutija iz sela Batuša.
Dobruna je ranije dobio poziv od Specijalizovanog suda za ratne zločine na KiM, ali ga, za sada, nema u optužnicama.
Optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) za -progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).
Navedene ratne i zločine protiv čovečnosti, pripadnici tzv.OVK pod komandom optuženih počinili su u 42 nelegalna pritvora tzv. OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.
Kao saučesnici u optužnici su navedeni i oficiri tzv. OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sulejman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.
Svi optuženi izjavili su da nisu krivi,u pritvoru u Hagu su od hapšenja na Kosovu i Metohiji u novembru 2020. Više puta su tražili da se brane sa slobode, ali im nije dozvoljeno.