BROJ učenika zainteresovanih za upis u prestoničke srednje stručne škole u proteklom upisnom roku je povećan za petinu, ističu u Forumu srednjih stručnih škola Beograda. Posle višegodišnje pauze, od septembra će u klupe sesti nova generacija obućara, modelara kože, zidara… Takođe, u školama koje su već godinama “in” među malim maturantima, ove godine je traženo mesto više, pa je nekima od njih odobren upis dodatnih odeljenja.
Prema rečima Milorada Antića, predsednika Foruma srednjih stručnih škola Beograda, upis učenika na zanimanja koja ranije niko nije želeo, a potrebna su privredi, veliki je korak napred. On ističe da je tome najviše doprinelo smanjenje broja mesta u srednjim školama, pošto je izmenama prosvetnih zakona broj učenika u odeljenju smanjen na 28.
– Ove godine je oko 20 odsto učenika više nego lane upisalo srednje stručne škole. Posle dužeg perioda upisano je šest obućara, a lane nijedan, u klupama će biti i sedam zidara, ima đaka i u kožarskoj, poljoprivrednim, mašinskim, brodarskoj, građevinskoj školi – kaže Antić. – Iako se radi o malim brojevima, to je veliki napredak, pa očekujemo da će sledeće godine biti još više učenika. Srbiji nedostaju majstori svih profila i nadamo se da je došlo vreme da se taj trend zaustavi.
DžEPARAC
Đake koji upiššu neki od dualnih obrazovnih profila čeka “plata”.
– Za učenike prve godine ta nadoknada iznosi 4.500 dinara mesečno, druge 9.000, a treće i četvrte 13.500 dinara – kaže Antić. – Ima firmi koje dodatno plaćaju, a “zarada” može biti i do 30.000 dinara.
Antić ističe da su većem interesovanju za pojedine srednje stručne škole doprinele i afirmativne mere države za upis na dualne obrazovne profile, koji osposobljavaju učenike da odmah po završetku školovanja mogu da počnu da rade. Nastavni programi su napravljeni u skladu sa potrebama tržišta rada i da razvijaju preduzimljivost, inovativnost i kreativnost svakog učenika.
Najvažniji benefit ovog modela obrazovanja je kvalitet znanja i veština koju učenici stiču, ali i prilika da se zaposle u kompanijama u svojim sredinama.
– Srednja škola treba da osposobi učenika za život, da može da se snađe u konkretnoj situaciji i radi posao za koji se školovao, a ne da nam godinama iz škola izlaze generacije dece koja su nesposobna da brinu i o sebi – ističe Antić. – Svako od njih ko želi da nastavi školovanje može to da učini na višim školama i fakultetima. Dobro je što je država ponudila beneficije đacima koji se opredele da dualne profile. Ali, trebalo bi uvesti još više praktične nastave i ispuniti ono što je najavljeno da nadoknada koju bi đaci primali bude 70 odsto od minimalne zarade.